This is an archive. Visit the live site at www.westonac.co.uk.

Beacon Batch Fell Race

Organised by Weston Athletic Club

5 miles and 1,000ft of climb to the summit of the Mendips. An ideal introduction to fell running for those wanting more than just another five miler.

Race HQ is at the Langford Inn, Lower Langford, Langford, Bristol, BS40 5BL. [ Click here for Map ]

Please send enquiries to:
Roger Hart, Manor House, Bleadon Road, Bleadon, Weston-Super-Mare, Somerset, BS24 0PY. Tel. 01934 812689. [  ]

2008

The provisional date and time is Tuesday, 24th June, at 7:30pm.

2007

1st Male: Pete Darwood
1st Female: Teresa King (Weston A.C.)
Full Results | WAC Times

2006

1st Male: Peter Rigler (Tipton Harriers)
1st Female: Ann Singer
Full Results | WAC Times

2004

Senior Men:1stDavid McNally (Great Western Runners)
 2ndMike Duxbury
 3rdPatrick Wooddisse (Thames Valley Joggers)
MV40:1stWarwick Fortesque (Bitton Road Runners)
 2ndDavid Hunt (Bristol Orienteering Club)
 3rdGraham Merfield (1066 Triathletes)
MV50:1stBruce Manning (Cosmic Hillbashers)
 2ndPeter Brown (Town & Country Harriers)
 3rdTony Sperrin (Weston AC)
MV60:1stMike Adams (Bristol AC)
 2ndJohn Battersry (M.D.C.)
 3rdGeoff Yeates (Burnham Harriers)
Junior Men:1stJames Jones
Senior Ladies: 1stLaurie King (Wells City Harriers)
 2ndPhil Richards (Weston AC)
 3rdRuth White (Weston AC)
FV40:1stRuth Pitchers (Nailsea Running Club)
 2ndJayne Gillard (Weston AC)
 3rdJules Smailes (Nailsea Running Club)
FV50:1stAnne Jones (Nailsea Running Club)
 2ndMary Collins (Nailsea Running Club)
 3rdJacqueline Condran (Nailsea Running Club)
FV60:1stLiz Green (Weston AC)

Full Results | WAC Times

2003

Senior Men:1stRobert Gordon (Westbury Harriers)
 2ndMike Duxbury
 3rdIan Andrews
MV40:1stGavin Clegg (Dark Peak)
 2ndTim Loney (Fell Runners Association)
 3rdChris Taylor (Mercia Fell Runners)
MV50:1stJonathan Hurford (GWR)
 2ndGeorge Cox (Bitton Road Runners)
 3rdJohn Hargreaves (GWR)
MV60:1stMike Adams (Bristol AC)
 2ndJohn Battersry (M.D.C.)
Junior Men:1stPaul O'Mara (Weston AC)
 2ndJohn Tien
 3rdPhilip Chevng
Senior Ladies: 1stTeresa Daniel (Weston AC)
 2ndLaurie King (Wells City Harriers)
 3rdKate George (Axa Sun Life)
FV40:1stPam Nix (Bath AC)
 2ndJackie Mallet (Bristol Orienteering Club)
 3rdMary Kennedy
FV50:1stLiz Green (Weston AC)

Full Results | WAC Times | Photo Gallery